
A máme pomaly polovicu mája za sebou. Niekoľko vlhkých chladnejších dní urobilo svoje. Čučoriedkové kríky, ale aj maliny v susedstve, doslova sršia životom a nádhernou zelenou farbou. Cítiť, že rastliny majú dostatok vlahy a sú absolútne zdravé. Vidno, že popri kríkoch kanadskej čučoriedky sa darí aj burine. Dnes ma teda čaká, aby som ju všetku vyplel. To sa mi na etapy nakoniec aj podarilo, na druhý deň som však cítil poriadnu svalovicu. Stála zato, čučoriedky sa krásne rozvíjajú. Story teda naďalej pokračuje. Prikladám najnovšie fotografie.
Toto je piata časť fotoreportáže, ktorej ostatné časti nájdete tu:
Kanadská čučoriedka (1): Čo robiť, aby perfektne rodili?
Kanadská čučoriedka (2): Úprava terénu
Kanadská čučoriedka (3): Všetky kríky sa chytili
Kanadská čučoriedka (4): Kríky zakvitli!
Kanadská čučoriedka (6): Ochutnávka prvých plodov
11. máj 2011
Od 29. apríla opäť ubehli necelé dva týždne. S veľkou zvedavosťou som sa ponáhľal k mojim drahým čučoriedkam. Moje očakávania o ďalšom vývoji plodov sa naplnili. Kvety sa čiastočne začali úspešne pretvárať do plodov. Prekrásne zelené plody sa začali formovať a dávajú nádej na vynikajúcu úrodu. Pozrime si pár obrázkov.
Ešte rok šance
Úspešný rozvoj však zaznamenávajú jedine vyššie kríčkové typy čučoriedok. Tie nižšie ostali plané a pár kvetov a plodov som zaregistroval iba na jednom koreni. Dôvod ťažko teraz posúdiť. Týmto nižším kríkom dám ešte jeden rok šancu a uvidím, či sa spamätajú a začnú rodiť, alebo majú nejaký problém.
Nikdy okolo čučoriedok neryľujte
Rastliny sú poriadne zarastené burinou, neostáva mi teda nič iné a úplne ju vyplieť. Dočítal som sa, že čučoriedky je treba plieť jedine ručne. Majú totiž nízky koreňový systém a pri ryľovaní by sme ho mohli poškodiť a ublížiť tým rastline.
Špeciálne hnojivo
Po ostránení všetkej buriny som ku koreňom prisypal primerane špeciálneho hnojiva pre čučoriedky a všetky rastliny som poctivo zalial.
Aké hnojivo?
Odborníci tvrdia, že hnojenie je veľmi dôležité. Najmä zdôrazňujú potrebu udržať kyslé prostredie. Preto treba používať vyberané špecializované hnojivá, ktoré sú vhodné pre azalky a rododendróny. Obzvlášť skúsení odborníci zdôrazňujú, aby sme sa vyhýbali vápenatým hnojivám a hnojivám s chloridovými formami živín. Nuž sa im teda vyhýbam poriadnym oblúkom. Jednoducho ich nekupujem. Dobré riešenie, nie?
Citlivé na závlahu
Čučoriedky sú relatívne citlivé na závlahu. Spôsobuje to už spomínaný koreňový systém, ktorý je posadený veľmi plytko pod povrchom. Odborníci hovoria, že preto často trpia nedostatkom vody. Vtedy hrozí opadanie ovocia a možno toto je aj dôvod, prečo moje nižšie typy čučoriedok nerodia. Uvidíme.
Kôra ku koreňom
Uvažujem o tom, že by som pokryl pôdu okolo čučoriedok kôrou. Splní to hneď dva účely - nezaburiní sa pôda natoľko, ale predovšetkým kôra zabráni nadbytočnému odparovaniu vlahy. A už onedlho prídu poriadne teplé dni.
Sieťka nad rastlinami
Pri najbližšej návšteve plánujem natiahnuť nad kríkmi čučoriedok sieťku. Jej úlohou bude zabrániť vtákom kŕmiť sa sladkými bobuľkami čučoriedok. Tie sú predsa určené pre moju vnučku alebo iné spriaznené osoby.
O účinkoch čučoriedok si nájdete aj TU.