Kanadská čučoriedka (4): Kríky zakvitli!

Napsal semic10.pise.sk (») 5. 5. 2011 v kategorii Kanadské čučoriedky, přečteno: 12159×
cucoriedky/img-1525.jpg

Ako dopadne moja starostlivosť o čučoriedky? Čoraz viac ma táto otázka zametnáva a tak som si dal tú prácu, aby som zosumarizoval najdôležitejšie údaje o kanadskej čučoriedke z prístupných slovenských a zahraničných podkladov. Pokúsim sa ich tu v závere tejto časti prehľadne uviesť a, samozrejme, pokračujem vo svojom fotografickom zaznamenávaní rastu a rozvoja kríkov.

Toto je štvrtá časť fotoreportáže, ktorej ostatné časti nájdete tu: 
Kanadská čučoriedka (1): Čo robiť, aby perfektne rodili?
Kanadská čučoriedka (2): Úprava terénu

Kanadská čučoriedka (3): Všetky kríky sa chytili
Kanadská čučoriedka (5): Kvietky sa zmenili na plody
Kanadská čučoriedka (6): Ochutnávka prvých plodov

19. apríl 2011

Od 8. apríla ubehlo ďalších vyše desať dní. Slniečko "zapracovalo" a na konárikoch vyšších kríkov kanadskej čučoriedky je už niekoľko kvietkov budúcich čučoriedok. Aspoň dúfam, že aj dorastú.

Img-1419 Img-1423 Img-1416 

S radosťou konštatujem, že už aj nižší druh kanadskej čučoriedky už "spustil" lístky. Hustota však ani v náznaku nedokáže konkurovať vyššiemu druhu. Čo to môže znamenať? Niekde som čítal, že v prípade niektorých druhov čučoriedok treba záhradnú pôdu pomiešať v pomere 1:1 s rašelinou alebo pilinami. A to vraj je rozhodujúce pre bujný rast. Uvidíme. Budúci rok môžem jeden koreň obetovať na tento pokus.

Img-1423_2 Img-1424 Img-1425 

29. apríl 2011

Znovu som s fotoaparátom prišiel o ďalšie skoro dva týždne. S radosťou konštatujem, že takéto množstvo kvetov na kríkoch som ešte nikdy nemal. Uvidíme, ako sa to prejaví pri úrode a zbere ovocia, ale potvrdzuje sa, že všetky vykonané opatrenia doteraz boli pre vyšší druh čučoriedok veľmi účinné. Však si pozrite obrázky, hovoria samé za seba.

Img-1582 Img-1583 Img-1584 

Img-1578 Img-1579 Img-1580

Návod na úspešné pestovanie kanadskej čučoriedky

Miesto výsadby: Podmienkou úspešného pestovania kanadskej čučoriedky je umiestniť jej polohu s bohatým prístupom slnečných lúčov. Odborníci konštatujú, že sú však schopné sa dobre rozvíjať aj na miestach s miernym tieňom počas dňa. Odporúčajú, aby ste v mieste výsadby zasadili radšej dve odrody. Čučoriedky tým dosiahnu možnosť lepšieho opelenia a s tým súvisiace vyššie úrody. Ideálne je pestovanie čučoriedok vo veľkých kvetináčoch s minimálnym priemerom 45 centimentrov.
Sadenie: Ďalšou veľmi dôležitou podmienkou výsadby je použitie kyslej pôdy s hodnotami pH od 3,5 do 4,5. Pre každú rastlinu vykopeme jamu do hĺbky 40 centimetrov a minimálnymi rozmermi 55 x 55 centimetrov. Pri type zeminy sa názory odborníkov rozchádzajú. Jedni tvrdia, že treba použiť iba kyslú rašelinu, no prízvukujú, aby sme kupovali radšej pripravený súbstrát so živinami, pretože samotná kyslá rašelinach ich neobsahuje. Iní odporúčajú použitie kombinácie kyslej rašeliny so záhradnou zemou v pomere asi 1:1. Všetci však zdôrazňujú, aby sme rastliny nesadili príliš hlboko - maximálne 40 centimetrov do zeme. Dôvod je jednoduchý: korene čučoriedky potrebujú mnoho vzduchu. Po vysadení koreňov, ktoré dávame minimálne 1,5 metra od seba, pôdu poriadne zalejeme a môžeme ju následne pokryť mulčovacou kôrou. Rastliny vysádzame iba na jar alebo na jeseň, ak ich máme v kvetináčoch, môžeme ich presúvať kedykoľvek.
Upravovanie pôdy okolo rastlín, ošetrovanie, hnojenie a polievanie: Odborníci odporúčajú čučoriedky polievať najlepšie dažďovou vodou, ktorá je odstáta niekde v sude alebo jazierku. Keďže rastliny majú veľmi plytkú koreňovú sústavu, burinu vytŕhame iba ručne a pôdu okolo kríkov jemne kypríme. Nikdy čučoriedky neryľujeme! Skúsení pestovatelia hovoria, že na zabezpečenie stálej kyslosti pôdy je vhodné obnovovať podstieľku kôrou z ihličnanov každý rok. Nedovolíme okolo rastlín rozšírenie burín, pravidelne pôdu plejeme a čistíme. To nám pomáha udržať vhodnú vlhkosť a vzdušnosť pôdy. Aj hnojenie je veľmi dôležitá súčasť starostlivosti o čučoriedky. Hoci sú nenáročné na živiny, odporúča sa hnojiť v skorej jari. Používame hnojivá s kyslou reakciou, ktoré môžeme zakúpiť v špecializovaných predajniach. Potvrdením správneho hnojenia je červenkastá farba listov čučoriedok na jeseň.
Tvarovanie rastlín, ich zastrihávanie, zber a choroby: Čučoriedky sú odolné ovocie a nemajú žiadnych vážnych škodcov a choroby. Konáre kríkov nesmú byť staršie ako 4 až 5 rokov. Tie jednoducho odstraňujeme, aby ich nahradili nové. V období prvých troch až štyroch rokov však dochádza k minimálnej potrebe strihu a úprav. Odstraňujeme jedine slabé a dovnútra rastúce konáriky. Plody dozrievajú v hornej časti dvojročných a starších konárov. Kríky majú mať maximálne tri výhony, na jar ponecháme iba najsilnejšie, ostatné odstránime. Staršie kríky majú mať aj 12 až 15 silných výhonových konárov, ideálne sú tri až štyri roky staré výhony. Ovocie v čase zberu chránime pred vtákmi, ktoré čučoriedky rady oberajú. Ideálne je použitie sieťok. Každá rastlina by mala ročne poskytnúť až 10 kilogramov ovocia. Konzumujú sa vždy len zrelé plody, ktoré sú celé sfarbené do modra a idú úplne ľahko od stopky.

Kanadská čučoriedka je známa u našich susedov ako kanadská borůvka.

O účinkoch čučoriedok si nájdete aj TU.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
Pestujete kanadskú čučoriedku?
(147 hlasů) 92,5 %Áno
(12 hlasů) 7,5 %Nie

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
ntMLqMWJdPMV z IP 14.141.96.*** | 15.12.2013 07:47
Verčo, ono toho vnitřku zas tak moc nened...dfdně jsou v podstatě dute9, uvnitř je jen hrst semednek. Ta sušedme a če1st (vyloupanfdch) snedme sami jako oředšky (obsahujed sopsutu zinku), o če1st se děledme s dome1cedm kre1ledkem. Z vyřezane9 dužiny se de1 dělat leccos, je1 me1m nejradši dfdňovfd kole1č. Dfdňove1 pole9vka naši rodinu neoslnila - a to už jsme ji měli několikre1t v mnoha pode1nedch.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel nula a deset